در اسلام نسبت به تفکر خیلی سفارش شده. حضرت علی عیله السلام در نهج البلاغه از تفکر (مخصوصا در شب) بعنوان بزرگترین عبادت یاد کرده.

تازگیها یادم افتاد که قبلا زیاد دیگران رو به تفکر سفارش میکردم و سعی میکردم خودم هم اهل تفکر باشم. اما الان وقتی به خودم نگاه میکنم، میبینم ازش دور شدم. این رو همین امروز متوجه شدم، وقتی که داشتم مثلا یکی از دوستان رو مثلا به تفکر فرا میخوندم. اما انگار قضیه من شده قضیه رطب. که میگن “رطب خورده منع رطب نتوان کرد”.

وقتی به کارهای روزمره­م فکر میکنم، میبینم بعضی کارها تکراری شدند و بعضی از اونها فراموش شدند. وقتی خوب فکر میکنم میبینم بعضی از کارهایی رو که در دیگران میبینم و نسبت به اونها انتقاد دارم و حتی بعضی مواقع ناراحت میشم، در خودم وجود داره و حتی به راحتی اونها رو انجام میدم.

 

تفکر باید درست انجام بشه. اینکه بخواهیم به اینکه چطوری زندگی راحتتر (از لحاظ مادی) داشته باشیم <خیلی> مفید نیست. آره، به جای خودش باید به این موضوعات هم فکر کرد، اما چیزهای مهمتری هستند که حتی بدون اینکه ما بفهمیم تو مسایل مادی ما هم تاثیر میذارن.

باید تمرین کرد تا بتونیم هر شب، به کارهایی که در طول روز انجام دادیم فکر کنیم. اول از همه باید سعی کنیم تمام مسایل رو زیر ذره بین ببریم. مخصوصا مسایلی رو که به نظر ما بدون مشکل میان. بعد اونها رو با یه چیزی که از لحاظ ما معتبر (و اون چیز برای من تعالیم دینی، احادیث، قرآن هست) بسنجیم و ببینیم چقدر با اونها فاصله دارن.

حالا تازه اگه تونستیم (توفیق پیدا بکنیم یا نه!) که این کار رو انجام بدیم، باید بتونیم دست به اصلاح اشتباهها بزنم که این اونقدر سخته که ممکنه …

نمیدونم چقدر به اخبار این روزها دقت میکنید. اما چیزی که برای من جالبه اینه که دیگه کسی به زلزله، سیل، طوفان و … بعنوان بلا نگاه نمیکنه. همه وقتی میخوان از نابود شدن قومی اسم ببرن قوم عاد و ثمود و … رو یادشون میاد. بابا، این زلزله­ها که یکی بعد یکی میاد و یه شهر و روستا رو با خاک کسان میکنه عذابه. این سیل که میاد و کل شهر رو آب برمیداره عذابه. میتونید برین و از مردم اون شهر خبر دار بشید تا ببینید که چه کارهایی میکردن. تو همین زلزله بم خودمون بیشتر کسایی که زنده موندن کسایی بودن که برای نماز صبح بیدار شده بودن. تو منجیل وقتی یکی از اقوام رفته بوده، به شدت ناراحت شده بوده که یکی از اهالی اونجا میاد میگه: “ناراحت چی هستی؟ همین آدمهایی که الان زیر خاک هستن، کسایی بودن که طویله­های خودشون رو موقع بمبارون تهران شبی ۶۰۰۰ تومن اجاره میدادن!”.

اگه اولا اهل تفکر باشیم و ثانیا جرات و اراده درست کردن اشتباهاتی که در اخلاق و رفتار و عقایدمون هست رو داشته باشیم، شاید بتونیم خودمون رو از این منجلاب نجات بدیم.

 

خداوندا، هرچه بیشتر در خود مینگرم، بیشتر نا امید میشوم. اما هرچه بر کرم تو فکر مکنم گرچه شرمنده­ام اما امیدم بیشتر میگردد. با الها، توفیق تفکر و درک درست از دینت را به ما ده. توفیق اصلاح دل و نفس را نصیب ما کن و ما را جزء مصلحین قرار ده.

خدایا، بسیاری از دوستان که به تازگی با اونها آشنا شدم همه دنبال تواند. اما در این دنیای وا نفسا که گناهای رنگ و وارنگ همه حقایق رو تغییر داده متحیرند. خدایاف لذت عبادت را به آنها بچشان و توفیق دیدار خود را بر آنها و بر من ده.

خدایا، تو را سپاسگذارم از سلامت جسم که بر من دادی. سلامتی که تنها هنگام بیماری درکش میکنم. خداوندا، مریضان را در این ایام مبارک شفا ده و اگر بنا بر مرض آنهاست به آنها و خانوادشان صبر ده که بی صبر از تو دور میشوند.

خدایا، هزاران مرتبه شکر از رزقی که بر من دادی. خداوندا، رزق ما را اولا حلال قرار ده و ثانیا اگر ظرفیت داشتن بیشتر آنرا داریم، رزق ما را مبسوط کن تا بتوانیم خلایق را لباس پوشانیم و گرسنه را غذا دهیم. نباشد روزی که ما با شکم سیر بخوابیم و همسایه بر سر لغمه نانی گریان باشد.

 

خدیا، چشم ما را پاک گردان. خدایا با این چشمان شرم حضور در پیشگاهت را دارم. خداوندا چشمان ما را طوری پاک کن که بتوانیم لحظه­ای بر جمال موعودت بنگریم.

 

دوستان، هنگام افطار اجابت دعا وعده شده، ما رو هم کنار دعاهاتون جا بدید.

Print Friendly
 • امام رضا علیه السلام فرمودند:


  لا یستَکمِلُ عَبدٌ حقیقةَ الایمانِ حَتَّى تَکونَ فیهِ خِصالُ ثَلاثٍ: اَلتَّفقُّهُ فِى الدّینِ وَحُسنُ التَّقدیرِ فِى المَعیشَةِ، وَالصَّبرُ عَلَى الرَّزایا
  هیچ بنده‌ای به کمال حقیقت ایمان نمیرسد مگر این که در او سه خصلت باشد: 1- شناخت صحیح دین 2- تدّبر نیکو در امور زندگی و 3- شکیبایی در مصیبت‌ها و بلاها
  بحار الانوار، ج 78، ص 339، ح1
 • امام رضا علیه السلام:


  مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق، رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل
  هر کس به رزق و روزی کم از سوی خدا راضی باشد، خداوند از عمل کم او راضی خواهد بود
  بحـارالانـوار،ج 78،ص 357
 • امام حسین علیه السلام:


  لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب
  حاجت خود را جز به یکى از سه نفر مبر: 1- به دیندار، یا 2- صاحب مروت، یا 3- کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد
  تحف العقول ، ص 251
 • جستجو