شاید هزاران بار شنیدید که میگن: “کسیکه در شب قدر بخشیده نشه، یا باید بتونه در روز عرفه در عرفات حاضر بشه و توبه کنه ،یا تا شب قدر سال بعد منتظر بمونه”. اما این به این معنی نیست که اگر کسی نتونه تو این شب توبه کنه و یا خدایی نا کرده در این شب هنوز در غفلت باشه، پس دیگه وقت نیست و پرونده­ش بسته میشه، نه. خدا درب توبه رو به روی هیچکس نبسته و هرگز نخواهد بست. این خود ما هستیم که تصمیم میگیریم چه راهی رو انتخاب کنبم.

اینکه میگن در شب قدر سرنوشت یکسال ما نوشته میشه، کاملا درسته. اینکه میگن شب قدر خدا بنده­ها رو هزار هزار (یعنیدر هر بار ۱۰۰۰۰۰۰ نفر) میبخشه، همه حقیقته. اما اگه گذشت و ما نتونستیم این کار رو انجام بدیم، نباید نا امید بشیم. ما میتونیم در طول سال توبه کنیم، عبادت کنیم، ریاضت بکشیم و به خدا برگردیم.

اما نکته مهم تو همون لیله القدر خیر من الف شهر هست. در شب قدر فقط کافیه یه کم دلمون رو صاف کنیم، یه کم حالت تضرع به خودمون بگیریم، یه کم از کارهامون پشیمون بشیم و استغفار کنیم. اما تو شبهای دیگه باید بیشتر تلاش کنیم و بیشتر سختی بکشیم. بلاخره اگه ۱۰۰۰ برایر تلاش نکنیم، باید خیلی بیشتر از شب قدر ریاضت بکشیم.

میگن بهشت هشت درب داره. این درها به معنی فعلیت در نیست، بلکه به این معنیه که ۸ راه برای رسیدن به بهشت وجود داره. اگه میگن یکی از درها برای امام حسین علیه السلام هست، یعنی کسیکه واقعا حب حسین رو در دل داشته باشه (البته به شرط موحد بودن و دایم الذنب نبودن) حتما اهل بهشت خواهد بود. (البته بهشت درجاتی داره و فراموش نکنیم که تمام شیعیان اهل بهشتند گرچه برای پاک شدن بر حسب عمل، مدتی رو در جهنم سر میکنند).

پس برای اینکه راحتتر پرونده خودمون رو پاک کنیم، بهتر سرنوشت خودمون رو ورق بزنیم، بتونیم درجات بالاتری رو در دنیا و بهشت برای خودمون کسب کنیم، این شب قدر آخر رو از دست ندیم. اگه تا حالا نخواستیم یا نتونستیم شب قدر رو احیاء بگیریم، اصلا دیر نیست. خدا همیشه منتظر بنده­ش هست. خدا تا سحر ندا میده و ما رو دعوت میکنه ” که بنده، از من بخواه تا به تو ببخشم”.

 

خداوندا، لذت عبادت را به ما بچشان و معرفت درک صحیح از این شبها را روزی ما قرار ده.

پروردگارا، نفس ما را چراگاه شیطان قرار مده و قلوبمان را آینه تمام رخ خود کن.

الهی، تو آگاهی بر نفسم و تو شاهدی بر اعمالم، عیوبم را بپوشان و به راه راست هدایتمان کن.

خدایا، دوستان ما را و من را، توفیق عبادت ده و ما را بر اشتباهاتمان آگاه ساز ،اسباب ازدواج همه جوانان را فراهم کن که زیبا گفت: “دینداری در آخر الزمان، مانند نگه داشتن گوی آتش است در کف دست”.

 

Print Friendly
 • امام رضا علیه السلام فرمودند:


  لا یستَکمِلُ عَبدٌ حقیقةَ الایمانِ حَتَّى تَکونَ فیهِ خِصالُ ثَلاثٍ: اَلتَّفقُّهُ فِى الدّینِ وَحُسنُ التَّقدیرِ فِى المَعیشَةِ، وَالصَّبرُ عَلَى الرَّزایا
  هیچ بنده‌ای به کمال حقیقت ایمان نمیرسد مگر این که در او سه خصلت باشد: 1- شناخت صحیح دین 2- تدّبر نیکو در امور زندگی و 3- شکیبایی در مصیبت‌ها و بلاها
  بحار الانوار، ج 78، ص 339، ح1
 • امام رضا علیه السلام:


  مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق، رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل
  هر کس به رزق و روزی کم از سوی خدا راضی باشد، خداوند از عمل کم او راضی خواهد بود
  بحـارالانـوار،ج 78،ص 357
 • امام حسین علیه السلام:


  لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب
  حاجت خود را جز به یکى از سه نفر مبر: 1- به دیندار، یا 2- صاحب مروت، یا 3- کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد
  تحف العقول ، ص 251
 • جستجو