وقتی به زندگی فکر کنیم، وقتی به حوادث، مشکلات و نحوه نجات و حل مشکلات نگاه کنیم، به هیچ وجه نمیتونیم وجود امام زمان عج را انکار کنیم. وقتی حضرت مهدی سلام الله علیه شدن ولی نعمت تمام عالم، وقتی تمام امور از دریجه ایشون به بالا یا به پایین میاد، مسلما رافت ایشون به همه وجود خواهد داشت.

از شیخ مفید، که علمای بنام شیعه است و از توجهات اما زمان عج در مورد ایشان بسیار نقل شده، سئوالی شد. پرسیدند که زنی از دنیا رفته و باردار است. آیا اجازه میدهید که شکمش را پاره کنیم تا ببینیم آیا بچه زنده است یا نه، و یا به همین شکل او را دفن کنیم. شیخ چون دلیلی برای لطمه زدن به مرده ندید فتوای دفن را داد.

سالها بعد مردی با جوانی خدمت شیخ رسید و گفت: این جوان زندگی اش را مدیون فتوای دوم شماست. شیخ فکر کرد و پیش خود گفت “من که تنها یک فتوا دادم!”. از آنها ماجرا را پرسید و گفتند همان لحظه که قرار بود بدن در قبر قرار داده شود، فرستاده شما رسید و گفت: شیخ فرمودند که بدن را بشکافید و بچه را درآورید و بعد زن را دفن کنید. شیخ همانجا فهمید که مولایش مهدی چگونه بدون آنکه ابراز به اشتباه بودن فتوای شیخ کند، آنرا اصلاح کرد.

غدیر، این نام زیبا و این کلام دلنشین، غدیر عصاره ادیان الهی، غدیر خلاصه مکتب وحی و نتیجه نبوت که بی آن اسلام معنا نداشت. غدیر راه دین و خط قرمز اسلام. غدیر چشمه هدایت و صراط مستقیم و خلاصه غدیر جدا کننده مومن از منافق است.

غدیر عید آل محمد علیهم السلام است و روز نجات ابراهیم علیه السلام از آتش.

غدیر روزی است که آدم ابو البشر توبه اش به حق صاحب غدیر پذیرفته شد.

غدیر روزی است که کشتی نوح بر خشکی نشست.

غدیر همان روزی است که شمعون به وصایت حضرت عیسی منصوب شد.

چه روز با عظمتی است روزی که ندای اَلیَومَ اَکمَلتُ لَکُم دینَکُم و اَتمَمتُ عَلَیکُم نِعمَتی به گوش بیش از صد هزار نفر رسید و به آنها دستور داده شد تا قیامت آنرا دهان به دهان و گوش به گوش منتقل کنند.

خدا خود گفت: “ای رسول، ابلاغ کن آنچه را که از طرف پروردگارت بر تو نازل شده و اگر چنین نکنی رسالتش را اصلا انجام نداده ای و خدا تو را از مردم حفظ میکند.” و چه کوردلانی ندای روح افزای مَن کُنتُ مَولاه فَهذا عَلیٌّ مَولاه را نشنیدند. آنان همان بودند که بعد از خطابه اَخٍ اَخٍ گفتند ولی در راه بازگشت کمر به قتل پیامبر بستند. (و اَمان از روزی که خدا بخواهد رسوا کند) آنها همانها بودند که فدک را گرفتند. آنها همانها بودند که در کوچه سیلی به صورت دختر پیامبر زدند. آنها همانها بودند که پهلوان عرب را دست بسته بر زمین کشیدند. آنها همانها بودند که حرام خدا را حلال و حلالش را حرام کردند.

غدیر همان روزی است که خدا امر میکند تا کرام الکاتبین تا سه روز قلم از دوستان اهل بیت و شیعیانشان بردارند و هیچیک از خطاهای (منظور گناه کبیره یا صغیره نیست، بلکه کارهای سطحی و سبک آنهاست) ثبت نکنند.

غدیر روز عید اهل بیت است، روز اجابت دعا، روز دوری غمها و عید الله اکبر.

اَلحَمدُ لله الذی جَعَلنا مِنَ المُتِمَسِّکینَ بِولایَهِ اَمیرَ المومِنین علیه السلام

از همانجاست که روزه روز غدیر معادل صد حج و صد عمره مقبوله است. از همین روست که شرافت آن نزد خدا از عید فطر و قربان و روز جمعه و عرفه بالاتر است.

و به همین سبب امام صادق علیه السلام میفرمایند: عید غدیر در آسمانها مشهورتر از زمین است.

… ای مردم فضائل علی بن ابی طالب علیه السلام نزد خداوند است. آنها را در قرآن نازل کرده و آنگونه است که نمیتوانم آنها را در یک مجلس بشمارم. پس هر کس درباره آنها به شما خبر داد و معرفت آن را داشت، او را تصدیق کنید.

هیچ آیه رضایتی در قرآن نازل نشده مگر درباره علی علیه السلام و هیچ آیه مدحی در قرآن نیست مگر درباره علی علیه السلام. جبرئیل از طرف خداوند متعال به من خبر داد که هر کس با علی دشمنی کند و ولایت او را نپذیرد، لعن و غضب من [خدا] بر او باد.

با علی دشمنی نمیکند مگر شقی، با او دوستی نمیکند مگر با تقوا و به او ایمان نمی آورد مگر مومن مخلص. نسل هر پیامبری از صلب خود اوست ولی نسل من از امیر المومنین علی علیه السلام است.

… سخن مرا درباره ولایت علی علیه السلام بفهمید و آنرا به کسانی که حاضر نیستند برسانید و او را از طرف من به قبولش امر کنید و از مخالفتش نهی فرمایید.

پس به هوش باشیم، منظور از غایبان جلسه تنها مربوط به آن دوران نیست و این بر گردن تک تک ما نیز هست و ما نیز باید آنرا به فرزندان، دوستان، نزدیکان و … برسانیم.

پس ساکت مشینید و شما (حتی شما که تصمیم بر گاهنامه نوشتن گرفته اید) قلمها را بردارید و هر اندازه از معرفت غدیر را کسب کرده اید، بنویسید و بنگارید که انشاء الله هم دیگران بی بهره نمانند و هم خود کسب معرفت بیشتر کنیم.

Print Friendly
 • امام رضا علیه السلام فرمودند:


  لا یستَکمِلُ عَبدٌ حقیقةَ الایمانِ حَتَّى تَکونَ فیهِ خِصالُ ثَلاثٍ: اَلتَّفقُّهُ فِى الدّینِ وَحُسنُ التَّقدیرِ فِى المَعیشَةِ، وَالصَّبرُ عَلَى الرَّزایا
  هیچ بنده‌ای به کمال حقیقت ایمان نمیرسد مگر این که در او سه خصلت باشد: 1- شناخت صحیح دین 2- تدّبر نیکو در امور زندگی و 3- شکیبایی در مصیبت‌ها و بلاها
  بحار الانوار، ج 78، ص 339، ح1
 • امام رضا علیه السلام:


  مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق، رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل
  هر کس به رزق و روزی کم از سوی خدا راضی باشد، خداوند از عمل کم او راضی خواهد بود
  بحـارالانـوار،ج 78،ص 357
 • امام حسین علیه السلام:


  لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب
  حاجت خود را جز به یکى از سه نفر مبر: 1- به دیندار، یا 2- صاحب مروت، یا 3- کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد
  تحف العقول ، ص 251
 • جستجو