قبلا گفتیم که یکی از خاصیتهای ذکر دوری از غفلت هستش. پیامبر اکرم صل الله علیه و آله میفرمایند: مردم در خوابند و وقتی میمیرند بیدار میشوند. البته منظور پیامبر از خواب همون خواب غفلت هستش که اگه خودمون تو این دنیا بیدار نشیم با مرگ بیدارمون میکنن.

امیر المومنین حضرت علی علیه السلام میفرمایند: پناه میبرم به خدا از تعطیلی عقل. عاقل باید فعال باشه و اگه کسی بیدار باشه مطمئنا حرکت میکنه و مسیر رو برای حرکت تشخیص میده.

وقتی به روایات و احادیث نگاه میکنیم به راحتی میشه دید برای خوابیدن، بیدار شدن، بعد از غذا، برای روزهای هفته و ماه و سال، برای میّت، برای عیادت مریض و … دعاها و اذکار خاصی بیان شده. یعنی خداوند برای تمام لحظات زندگی ما، ذکر خاصی داده تا به ما تذکر بده باید در هر لحظه و هر حال یاد خدا را فراموش نکنیم. نکته خیلی مهم رو که باید دقت کنیم اینه که تمام اینها اذکار عام هستند و از معصومین به ما رسیده اند. اما متاسفانه بساط کاسبی بعضی فراهم شده و عده ای طلب ذکر میکنند و بعضی ذکر به مردم میدهند. و این اذکار به جای قرب به خدا تبدیل شده اند به انجراف از دین.

روایت است برای هر غذایی که در سفره میخوریم بسم الله الرحمن الرحیم بگیم و اگه این کار سخته ابتدای غذا بگیم بسم الله من اَوَلِهی اِلی آخَرِه. ضمنا نباید بین خوردن غذا صحبت کنیم و اگه حرفی زدیم مجددا بسم الله بگیم. اما نکته این همه تکرار در اینه که خدا حتی در خوردن غذا هم تاکید بر این داره که به یاد خدا باشیم و نام خدا رو تکرار کنیم و فراموش نکنیم که در لحظه لحظه ی زندگی باید یاد خدا باشیم تا به آرامی با وجود ما آمیخته شود.

در آیه ۱۴ سوره طه خداوند میفرمایند إِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لا إِلَهَ إِلا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکْرِی. یعنی یکی از بهترین ذکرها، نمازهای پنجگانه و نمازهای نافله است. هنگام نماز باید بهترین لباسها را بپوشیم و معطر کنیم و مودب در برابر خدا بایستیم. بعد از نماز ۳۴ بار تکبیر و ۳۳ بار تحمید و ۳۳ بار تسبیح خدا رو انجام بدیم.

اما چند روایت در مورد ذکر که میتونه جایگاهی رو در زندگی همه داشته باشه:

 • پیامبر هرگاه از بلندی بالا میرفتند الله اکبر میگفتند و هرگاه از بلندی به پایی می آمدند سبحان الله میگفتند (همانطور که در نماز هرگاه به بالا میرویم الله اکبر میگوییم مانند بلند شدن از رکوع و سجود و … و هرگاه به پایین میرویم تسبیح میگوییم مثل رکوع و سجود). و علت این ذکر در این هستش که با بالا رفتن انسان احساس غرور درونی میکنه از بالا رفتنی که داره (چه جسما چه از لحاظ رتبه و …) و باید با ذکر الله اکبر متذکر این موضوع باشه که کسی هست بالاتر از من که بر من مسلط است.

 • لو یَعلَمُ المُصَلی، مَن یُناجی، لم فَتَل: اگر نمازگذار میدانست که با چه کسی مناجات میکند، هرگز نماز خود را رها نمیکرد. اگه دقت کنیم راحت میتونیم این موضوع رو درک کنیم. زیاد اتفاق افتاده که دوستی باشه که از همصحبتی اون لذت ببریم و دوست نداشته باشیم این صحبت رو قطع کنیم. امام در این روایت این رو میرسونن که باید توجه داشت با چه کسی مناجات میکنیم. فرق مناجات با منادی دز این هستش که منادی یعنی صدا زدن با صدای بلند از دور، اما مناجات یعنی نجوا کرد در گوشی. مناجات با خدا یعنی نجوای در گوشی با خدا و این یعنی نهایت نزدیک شدن به معبود. و کسیکه این نجوا رو بتونه درک کنه، وقتی به سلام نماز میرسه بغض گلوش رو میگیره و با اشک نمازش رو خاتمه میده.

 • کلمه لا اله الا الله حصنی: ذکر لا اله الا الله دژی است از دژهای خدا. یعنی اگه با معرفت قلبی این ذکر رو داشته باشیم در پناه خداوند میتونیم از گزند بدیها دور باشیم. (اینها قبولش همه نیاز به یقین قلبی داره. برای من که اولش سخت بود، نمیدونم الان تونستم باهاش کنار بیام یا نه)

 • در شب معراج خداوند به پیامبر خطاب کرد ای پیامبر من از خزینه عرش دو کلمه را به تو یاد میدهم: اول لا حول و لا قوه الا بالله و دیگری لا منجی منک الا الیک. امام باقر علیه السلام در تفسیر این حدیث فرمودند هرگاه شما از قدرتی به درستی استفاده کردید آنرا قدرتی از جانب خدا بدانید و هرگاه به سببی از چیزی دور شدید که این دوری به نفع شما بود بدانید قدرت خدا بوده است و بگویید لا حول و لا قوه الا بالله. (نمیدونم براتون اتفاق افتاده یا نه، اما شده جایی قرار بوده بریم و نمیدونستیم گناهی اونجا هست یا نه و بین راه به دلیلی نرسیدیم به مجلس و بعدا متوجه شدیم اونجا گناهی بوده. این همون خیر خداست که ما رو از گناه دور نگه داشته – کم من فادحٍ من البلاء اقلته، و کم من عثار وقیته، و کم من مکروه دفعته )

 • پیامبر از کنار باغی میگذشت که صاحب آن مشغول درخت کاری بود. پیامبر به صاحب باغ فرمود: آیا دوست داری تو را از کشت سودمندتری آگاه سازم؟ گفت: آری. پیامبر فرمود درختی که میکاری ثمره اش موقت است، اما اگر در هر بامداد و شامگاه بگویی سبحان الله و الحمد الله و لا اله الا الله و الله اکبر خداوند برای تو در بهشت درختهای میوه ای میکارد که همواره میوه آنها آماده است.

 • اما باقر در مورد تسبیحات اربعه میفرمایند: اگر کسی این تسبیحات را بگوید، خداوند چهار پرنده برای او خلق میکنند که تا ابد تسبیح و تحمید و تکبیر خداوند را به جا می آورند. (انسان مظهر خالقیت خداست، با هر عملی میتواند چیزی را خلق کند. مثلا اگر گناهی انجام دهد موجودی شرور خلق میشود که اگر توبه نکند این موجود بزرگ میشود و درنهایت خالق خود را از بین میبرد. اما ما بدلیل موانع نمیتوانیم این حقایق را درک کنیم. از طرفی همانند حضرت مسیح که در کبوتر گلی به اذن خدا دمید و پرنده پرواز کرد، میتواند با این اذکار پرندگانی خلق کند که تسبیح گوی خدا هم باشند)

 • امام صادق علیه السلام میفرمایند هرگاه بعد از تسبیحات مادرمان زهرا سلام الله یکبار بگویید لا اله الا الله خدا تمام گناهانتان را مببخشد. (البته باید تسبیحات با دقت گفته شوند. نه مثل بعضیها صابون مالی. سوب سوب سوب!!!)

 • هرگاه به مشکلی برخوردید ۱۰ بار یا الله بگویید و خواسته خود را از خدا بخواهید. (در کنار این دعاها نماز استغفار که در مفاتیح اومده رو برای حل مشکلات بسیار سفارش میکنم)

دعا در حق دیگران زودتر به اجابت میرسه. ما رو هم از دعای خیر فراموش نکنید.

Print Friendly
 • امام رضا علیه السلام فرمودند:


  لا یستَکمِلُ عَبدٌ حقیقةَ الایمانِ حَتَّى تَکونَ فیهِ خِصالُ ثَلاثٍ: اَلتَّفقُّهُ فِى الدّینِ وَحُسنُ التَّقدیرِ فِى المَعیشَةِ، وَالصَّبرُ عَلَى الرَّزایا
  هیچ بنده‌ای به کمال حقیقت ایمان نمیرسد مگر این که در او سه خصلت باشد: 1- شناخت صحیح دین 2- تدّبر نیکو در امور زندگی و 3- شکیبایی در مصیبت‌ها و بلاها
  بحار الانوار، ج 78، ص 339، ح1
 • امام رضا علیه السلام:


  مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق، رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل
  هر کس به رزق و روزی کم از سوی خدا راضی باشد، خداوند از عمل کم او راضی خواهد بود
  بحـارالانـوار،ج 78،ص 357
 • امام حسین علیه السلام:


  لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب
  حاجت خود را جز به یکى از سه نفر مبر: 1- به دیندار، یا 2- صاحب مروت، یا 3- کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد
  تحف العقول ، ص 251
 • جستجو