آنچه میخوانید فرقهایی است که بین “حسین ” و” حوسین”

تا خدای ناکرده “حوسین را به جای “حسین(ع)” مظلوم و

معصوم ننگریم .چرا که آنوقت ” این ره که تو میروی به ترکستان است “.

۱-اول اینکه “حسین(ع)” یکی بیشتر نیست اما “حوسین متعدد است یعنی هر مدّاحی برای خودش یک جور “حوسین دارد تا آنجا که گفته می شود “حوسین این مدّاح از “حوسین آن مدّاح بهتر است.

۲-” حسین ” نماز را ولو در بحبوحه جنگ در اول وقت به پا میدارد ولی “حوسین نماز صبح را فدای شب بیداری حوسینی خود میکند.

۳-“ حسین انسان سازی میکند و آدم میخواهد ولو یارانش خود را مصداق “وکلبهم باسط ذراعیه بالوصید” میدانند اما “حوسین به یارانش ذکر ” من کلب حوسینم” را القا نموده و بیش از این هیچ!!!! یعنی اینکه کلب میخواهد و سگ پرورش میدهد.

۴-درد ” حسین ” حفظ دین و شرافت انسانی است اما تمام مصائب “حوسین خلاصه میشود در عطش و سیراب کردن بستگانش.

۵-” حسین ” را باید از مطهری ها و شیخ جعفر شوشتری ها شناخت ولی “حوسین را میشود لابلای آواز و اشعار نا عالمان و نا عارفان جست و ای بسا اهل دین و معرفت شخصیتی مثل “حوسین را قبول نداشته باشند یا موهوم و ساخته خیال کج فهمان بپندارند.

۶-” حسین ” همیشگی است و برای هر لحظه زندگی الگویی کامل است اما “حوسین فقط ده روز از سال خودنمایی میکند و بقیه سال بهانه ایست برای دور هم آیی دوستان قدیمی.

۷-یاران ” حسین ” او را بنده خدا میدانند ولی حوسینیان نعره ” حوسین الهی “ سر میدهند.

۸-” حسین ” هرگز خود را جای کسی جا نزد اما “حوسین خود را جای “ حسین ” جا زده است.

۹-” حسین ” تاثیر ” یا حسین ” را منوط به پاکی قلب و خلوص و اطاعت از خدا میداند اما “حوسین میگوید : هر چه میخواهد دل تنگت بکن ولی ” یا حوسین “فراموش نشود.

۱۰- دوستان ” حسینناخودآگاه خون گریه میکنند اما دوستان ” حوسینخودآگاه خودزنی و مجلس گرمی می نمایند و خلاصه اعلی درجات قرب را کثرت کبودیهای سر و سینه میدانند و بس.

۱۱-” حسین ” را میشود در همه قلبها جست ولی “ حوسین “مختص گروههای معدودی است که غیر از خود را فاقد حب اهل بیت می دانند و بهطور ادواری دور هم جمع شده و با حرکاتی عجیب و نامأنوس وقت گذرانی میکنند.

۱۲-با معیار ” حسیندر هر زمانی میشود کربلایی و کوفی را شناخت ولی ” حوسین ” حامل چند اسم و واقعه است و بس .آنهم در ظاهر.

۱۳-” حسین ” سحرگاهان با ناله های آسمانی خود بر روی سجاده عشق حلقه اتصال شب روز میشود ولی “حوسینسحرها…… (سحر آمدم به کویت به شکار رفته بودی / تو که سگ نبرده بودی به چه کار رفته بودی)!!!!!! توضیح :ذکر آخر مجلس بعضی از مجالس حوسینی

۱۴ – ” حسین “مشعل دار عقلانیت الهی و عبودیت است اما ” حوسین ” بسیاری از کارهای خود را به نام “عشق حوسینتوجیه میکند و همه مبانی عقلی و شرعی را کنار می نهد و تکلیف را از دوش حوسینیان بر می دارد .

۱۵-در ظهر عاشورای حسینی فقط صدای ” الله اکبر …حی علی الصلوه “شنیده می شود اما در عاشورای حوسینی نعره های ” حوسین حوسین ” به جنگ اذان می آیند.

۱۶-عاصیان به مجالس ” حسین ” برای توبه و شفاعت میروند اما در مجالس حوسینی گنه کاران برای مجلس داری به نحو دلخواه قدم میگذارند .

۱۷-اگر از فقهای دین از مجالس حسینی بپرسیم بدن هیچ شرطی میگویند: ” احسن الاعمال ” ..اما اگر از مجالس حوسینی بپرسیم میگویند : ” اگر وهن دین نباشد!!!! “

۱۸-حرارتی که از “ حسین ” در قلبهاست << لن تبرد ابدا >> می باشد اما حرارت حوسینی پس از یک شور حوسینی فروکش کرده و مبدل به شب خاطره و تعریف جک و قهقهه می شود.

۱۹-همت مجالس حسینی کسب معرفت و شعور است ولی تلاش حوسینیان تنظیم بهتر صفها و همسانی ضربات و بالا و پائین پریدن ها و شدت بیشتر شور.

۲۰-برای سوزاندن حسینیان موسیقی و آهنگ لازم نیست اما حوسینیها تا سبک نوحه معلوم نشود که ” پاپ ” [یا شایدم راک] است یا چیز دیگر حال خوشی پیدا نمی کنند.

۲۱-در مجلس حسینی اشک حرف اول را میزند اما در مجلس حوسینی نعره و فریاد.

۲۲-” حسینحسینیت خود را حفظ نمود حتی زیر گام اسبها و خنجر کین دشمنان اما ” حوسین ” زیر ذره بین معرفت و امام شناسی خود را می بازد .

۲۳-“ حسین ” همیشه ” حسین ” است اما ” حوسین ” گاهی اوقات ” حیسین ” می شود و چه بسا ” سین ” باضافه یک سکسکه بعدش!!!!!!!!.

۲۴-” حسین ” برای شنوانیدن حرفهایش به چیزی نیاز ندارد اما ” حوسین ” برای جلب توجه بیشتر به بوق و کرنا و طبل و علم و کتل دست می یازد .

۲۵-” حسین ” شخصیتی است جهانی و همه آزادگان او را مقتدای خود میدانند اما ” حوسین ” فقط موضوعی است برای بعضی از مجالس که نه تنها عمومی نیست بلکه مشروعیت آنها محل اشکال بسیاری از بزرگان است.

۲۶-در مجالس حسینی غریبه تازه وارد با آشنای قدیمی هیچ فرقی ندارد و در یک سطحند اما در مجالس حوسینی تازه وارد ها مشکوکند و عجیبند و نباید در جایگاه قدیمی ترها بایستند.

۲۷-” حسین ” برای حفظ دین جدّش با فریاد رسای << یا سیوف خذینی >> به سوی شهادت شتافت اما ” حوسین “دین را به زیر ضربه های کج فهمان می فرستد تا خود بماند.

۲۸-عاشقان “ حسین ” خودشان را برای “ حسین ” می خواهند ولی مریدان درویش مسلک ” حوسین او را بهانه ای کرده اند برای خود خواهی ها و هوسهایشان .

۲۹-آنکه در عاشورای محرم سال ۶۱ هجری در کربلا بود “ حسین ” بود نه “ حوسین “.

۳۰-……………..؟؟!

بر گرفته از مجله همشری

Print Friendly
 • امام رضا علیه السلام فرمودند:


  لا یستَکمِلُ عَبدٌ حقیقةَ الایمانِ حَتَّى تَکونَ فیهِ خِصالُ ثَلاثٍ: اَلتَّفقُّهُ فِى الدّینِ وَحُسنُ التَّقدیرِ فِى المَعیشَةِ، وَالصَّبرُ عَلَى الرَّزایا
  هیچ بنده‌ای به کمال حقیقت ایمان نمیرسد مگر این که در او سه خصلت باشد: 1- شناخت صحیح دین 2- تدّبر نیکو در امور زندگی و 3- شکیبایی در مصیبت‌ها و بلاها
  بحار الانوار، ج 78، ص 339، ح1
 • امام رضا علیه السلام:


  مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق، رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل
  هر کس به رزق و روزی کم از سوی خدا راضی باشد، خداوند از عمل کم او راضی خواهد بود
  بحـارالانـوار،ج 78،ص 357
 • امام حسین علیه السلام:


  لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب
  حاجت خود را جز به یکى از سه نفر مبر: 1- به دیندار، یا 2- صاحب مروت، یا 3- کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد
  تحف العقول ، ص 251
 • جستجو