سوال – من در خانواده و فامیل به مهربان بودن معروف بوده ام ولی از وقتی که گرفتار وسوسه های شیطانی شده ام وقتی کسی از خوبی های من تعریف می کند از خودم متنفر می شوم. و پیش خدا خجالت می کشم. مجتمعی که ما در آن زندگی می کنیم آنتن مرکزی ماهواره دارد و پدرم دوسال پیش یک ریسیور گرفت. یک روز که تنها بودم چشمم به شبکه های مبتذل ماهواره افتاد. بار اولی بود که به این صحنه ها برخورد می کردم ،چشم هایم که به آنها می افتاد مدام استغفر الله می گفتم. و حتی در خلوت خودم گریه می کردم که چرا این شبکه ها را دیده ام. توبه کردم ولی هر وقت تنها می شدم وسوسه می شدم که این شبکه ها را ببینیم. آنقدر این کار تکرار شد که قبح دیدن این صحنه ها برایم ریخت. شنیده بودم که وقتی انسان مرتکب گناهی می شود اول با چشم آنرا می بیند و با فکر به آن بال و پر می دهد تا به مرحله ی عمل برسد. من بعد از دو سال دچار انواع گناهان پنهانی شده ام که هیچ وقت فکر آنها هم به ذهنم نمی رسید. هر بار به خدا می گویم که دیگر آنرا تکرار نمی کنم ولی باز آنرا تکرار می کنم. از دست خودم خسته شده ام، از خدا دور شده ام. نمازهایم دروغی شده و لذت عبادت از من گرفته شده است، روزه می گیرم ولی چیزی نمی فهمم. قبلا هم خدا را دوست داشتم و هم از او می ترسیدم ولی الان در حضور خدا گناه می کنم بدون اینکه از خدا بترسم. می دانم که روزی هم در این دنیا و هم در آن دنیا تاوان گناهانم را خواهم داد. صبر خدا زیاد است ولی من از دست خودم خسته شده ام. نماز حدیث نفس برای دوری از وسوسه را هم خوانده ام ولی تاثیری نداشت البته خودم دلیل بی تاثیر بودن آنرا می فهمم. مجازات گناهانی که انجام داده ام چیست؟ من باید چکار کنم ؟ من درآینده می خواهم پدربشوم ولی کسی که چشمانش این همه گناه دیده است چگونه پدری می شود؟ قبلا که چشم من به مکه و مدینه می افتاد اشکهایم سرازیر می شد، وقتی اسم امام زمان(عج) را صدا می زدند اشک هایم سرازی می شد.ولی الان از همه ی اینها دور شده ام. و هر روز از پله های معنویت پایین و پایین تر می روم. عمر من دارد مثل برق و باد می گذرد ولی من هر روز از خدا دورتر و دورتر می شوم. آیا راه کاری وجود دارد تا من از این منجلاب نجات پیدا کنم؟

پاسخ- ما بجای پدر ومادرهایی که نمی دانند چه بلایی سرفرزندان شان می آورند استغفار می کنیم. وقتی حضرت علی (ع) خبردار شدند که یک خلخال از زن پای یهودی دزدیده اند، فرمودند: اگر انسان از این خبر بمیرد جای تعجب نیست. آیا ما الان باید در مقابل ظلم بی اعتنا باشیم ؟آیا اگر ما بستری را فراهم کردیم تا به کسی ظلمی بشود، مقصر نیستیم؟ اگر ما راه را برای خیانت و تجاوز باز بگذاریم مورد مواخده قرا می گیریم و مقصر هستیم. پس اگر ما راه ورود شیاطین را به خانه باز بگذاریم تا روح فرزندان مان آسیب ببیند ،مقصر هستیم .افرادی که خیلی راحت ماهواره را در خانه هایشان می بییند فکر نمی کنند که چه بستری برای ظلم و جنایت برای فرزندان شان فراهم می کنند؟ شاید ماهواره ده ها هزار فیلم های مستند خوب هم داشته باشد .شاید بقول بعضی ها ما روحانیون باعث شده ایم که عده ای زیادی به سمت ماهواره بروند. زیرا می گویند که هرشبکه ای را که می بینند روحانیون را نشان می دهد. آیا شبکه نمایش، پویا ،ورزش،بازار ،آموزش و … فقط روحانیون را نشان می دهد ؟ بعضی ها می گویند که روحانیون با ماهواره مخالف هستند زیرا علیه حکومت اسلامی حرف می زند . همه قبول دارند که اگر ماهواره فیلم های علمی و مستند دارد فیلم های مبتذلی هم دارد که از هر سمی برای جوانان ما کشنده تر است. توجیه خانواده ها این است که ما کانال ها را قفل می کنیم. آیا شما تمام ساعت در خانه مواظب هستید که فرزندان تان کانال ها را باز نکنند؟ آیا شما احتمال نمی دهید که فرزندان تان بتوانند کانال ها را باز کنند؟ آمار افرادی که برای مشاوره نزد ما می آیند نشان می دهد که آمار خودارضاعی جوانان ،رابطه ی حرام با محارم ،فساد رابطه های نامشروع مخفیانه و افسردگی ها و … بالا رفته است ، اینها بخاطر فیلم های مسموم ماهواره است.
بعضی ها می گویند که ما می خواهیم فرزندان مان را امروزی و آزاد بار بیاوریم تا خودشان انتخاب کنند. من هم می گویم :پس یک سفره غذا سالم و مسموم را آماده کنید تا آنها خودشان غذای سالم را انتخاب کنند. آنها می گویند که اگر اشتباهاً غذای مسموم بخورند می میرند. من می گویم :فرزندان تان دارند از لحاظ روحی می میرند.
همه ی مردم دارند از آتش مشکلات می سوزند و می نالند، همه دوست دارند از آتش مشکلات بیرون بیایند و همه دوست دارند که هزینه ی حل مشکلات را هم بپردازند.
خداوند در آیه ۶ سوره تحریم برای بیرون آمدن از آتش مشکلات می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید و دچار گناه شده اید، گناه آتش است، اگر می خواهید از آتش جهنم نجات پیدا کنید خودتان و خانواده تان را از گناه دور کنید. شما سعی کنید همین الان بساط ماهواره را جمع کنید. به خدا قسم ،ماهواره باعث فساد جوانان می شود. و خانواده را تباه می کند.
خداوند در مورد شراب فرمود که ضررش از منفعتش بیشتر است. بدانید که ضرر ماهواره از منفعتش بیشتر است. آیا شما حاضر هستید عفت، دیانت، آسایش روحی، شخصیت و هویت جوان تان را بدهید تا چند تا فیلم ببینید؟ یعنی کنار دیدن یک فیلم این قدر آسیب ببینیم؟
گردانندگان ماهواره می گویند ما کاری خواهیم کرد که زنان و مردان متعهد ایرانی به فساد کشیده شوند. اگر دولت می خواهد مشکلات جامعه را کم بکند باید گناه را در جامعه کم کند. در ادامه آیه خداوند می فرماید :آتش گناهی که امروز در این دنیا زندگی شما را گرفته است ، این آتش در قیامت شعله ور است .
بیایید گناهان را کم کنیم، از ماهواره شروع کنیم، از لقمه ی حرام دوری کنیم و از غیبت و دروغ بپرهیزیم. هر کسی می تواند یک گناه را در زندگی اش حذف کند.
آیه ۳۳ سوره انفال می فرماید: من شما را در عذاب قرار نمی دهم بشرط اینکه ولی خدا و استغفار در جمع شما باشد. پس هر کس می خواهد از آتش مشکلات بیرون بیاید، با امام زمان (عج)عهدی ببندد برای ترک حرام یا انجام دادن حلال یا کمک به دیگران. گناه آتش است. ما نمی توانیم با قانون ماهواره ها را جمع کنیم .ما باید با ایمان به فساد و مضرات ماهواره ها، آنها را جمع کنیم. مردم باید باور کنند که مضرات ماهواره از منافع آن بیشتر است تا ماهواره ها را جمع کنند. در ضمن در زندگی مان استغفار کنیم. با این کارها می توانیم از آتش مشکلات خارج شویم.
خداوند وعده داده است هر کس عوض بشود خداوند بدی های او را به نیکی تبدیل می کند. انسان بی گناه وجود ندارد. این جوان سعی کند کسانی را که در معرض گمراهی ماهواره قرار دارند نجات بدهد و خداوند به برکت این کار، گناهان او را هم پاک خواهد کرد. این جوان می تواند کاری بکند که پدر و مادرش را هم از این آتش جهنم نجات بدهد .

سخنان حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری در برنامه سمت خدا مورخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۲

Print Friendly
 • امام رضا علیه السلام فرمودند:


  لا یستَکمِلُ عَبدٌ حقیقةَ الایمانِ حَتَّى تَکونَ فیهِ خِصالُ ثَلاثٍ: اَلتَّفقُّهُ فِى الدّینِ وَحُسنُ التَّقدیرِ فِى المَعیشَةِ، وَالصَّبرُ عَلَى الرَّزایا
  هیچ بنده‌ای به کمال حقیقت ایمان نمیرسد مگر این که در او سه خصلت باشد: 1- شناخت صحیح دین 2- تدّبر نیکو در امور زندگی و 3- شکیبایی در مصیبت‌ها و بلاها
  بحار الانوار، ج 78، ص 339، ح1
 • امام رضا علیه السلام:


  مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق، رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل
  هر کس به رزق و روزی کم از سوی خدا راضی باشد، خداوند از عمل کم او راضی خواهد بود
  بحـارالانـوار،ج 78،ص 357
 • امام حسین علیه السلام:


  لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب
  حاجت خود را جز به یکى از سه نفر مبر: 1- به دیندار، یا 2- صاحب مروت، یا 3- کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد
  تحف العقول ، ص 251
 • جستجو